XAMPP ile PEAR MDB2 Paketi kurulumu

PEAR MDB2 Paketinin sağladığı ortak API sayesinde Mysql, MSSQL, Oracle , PostgreSQL v.b. gibi RDMS veritabanı yönetim sistemleri ile yaptığınız tüm işlemlerini profesyonel düzeyde yapabilirsiniz.

Hem kurulumu hem de kullanımı rahattır. MDB2 paketininin en önemli özellikleri:
  • OOP (object oriented programming) : Nesne Tabanlı Mimari ile sorgular yapılır.
  • DNS (data source name) : bağlantı cümleleri ya da dizi formatında bağlantı değişkenleri sayesinde veritabanı bağlantısı daha kolaydır.
  • Datatype abstraction sayesinde veritabanı türü ne olursa olsun aynı syntax'ı kullanarak veritabanı işlemleri yapılabilir.
Bunun dışında da avantajları vardır. Fakat en önemlileri yukarı saydıklarım.


MDB2 PEAR paketi ve XAMPP ile Kurulumu

Pear Package MDB2 yüklemek için daha önce XAMPP Apache dağıtımını yüklediğinizi farz ediyorum. Yüklemediysenin XAMPP linkinden indirip kolaylıkla kurabilirsiniz. Kurulum standart olarak C:\xampp klasörüne kuruluyor. XAMPP PEAR ile birlikte otomatik yüklendiği için bizim yapacağımız sadece çevre değişkenlerini ayarlayar istediğmiz pear paketini kurmak. İşlemlere başlayalım.
Not: Kullandığım OS: Windows XP. Vista kullananlar aynı şekilde ayarları yapabilrler.

Adım 1:

Ortam değişkenlerini ayarlamamız gerekiyor (environment variables). Bilgisayarım'a sağ tıklayıp özellikleri seçin. Daha sonra aşağıda gösterilenleri izleyelim.

xampp pear paketi mdb2 kurulum Adım 1

Adım 2:

xampp pear paketi mdb2 kurulum Adım 2

Adım 3:

Aşağıdaki gibi değişkenin sonuna ;C:\xampp\php\ ekliyoruz ve tamama basıp pencereli kapatıyoruz.

xampp pear paketi mdb2 kurulum Adım 3

Adım 4:

Artık PEAR MDB2 paketini kurabiliriz. Başlat -> Çalıştır 'a basın ve cmd yazıp entar basın. Açılan pencereye aşığadaki gibi şunu yazın ve kurulumu başlatın:

pear install MDB2

xampp pear paketi mdb2 kurulum Adım 4

Adım 5:

PEAR MDB2 paketini xampp ile kurmuş olduk. Şimdi veritabınyla iletişime geçmek için istediğimiz bir veritabanı sürücüsünü ya da sürücülerini kuralım. Ben aşağıdaki gibi Mysql ve Mysqli sürücülerini kurmayı tercih ediyorum. Mysql ve Mysqli sürücülerini kurmak için pencereye aşağıdaki gibi şunları yazın:

pear install MDB2#mysql
pear install MDB2#mysqli

xampp pear paketi mdb2 kurulum Adım 5

PEAR MDB2 paketini, mysql ve mysqli sürücülerini kurduktan sonra artık son bir adım kalıyor. MDB2 paketini kuruduktan sonra PHP projenizde MDB2 apisini kullanmak için C:\xampp\htdoc\ klasörüne mdb2.php dosyasını kopyalamanız gerekecek. Çünkü api'nin içindeki fonksiyonlar bunun içinde mevcut. MDB2.php dosyasına pear-mdb2-paketi-download linkinden ulaşabilirsiniz. Paketi indirdikten sonra arşivi açıp mdb2.php dosyasını C:\xampp\htdoc\ klasörüne kopyalayın ve PEAR MDB2 paketi kullanıma hazır hale gelsin.

Artık sizde PEAR MDB2 Paketi ve Xampp yarıdımıyla profesyonel bir şekilde PHP ortamında istediğiniz veritabanı yönetim sistemi ile iletişime geçip, nesne tabanlı programlamayı veritabanı ve php arasında kullanabilirsiniz. Bu hem programla hem de esneklik açısından önemli bir artı. Hepinize kolay gelsin...
yazan Zülküf Küçüközer tarih   26th August 2009
primary key words  Xampp | Pear paketi kur | Mdb | Veritabanı okunma  9683
secondary key words  Php
writing selman tunç writing 4th February 2010
bu her ne kadar php ile gelsede bana göre hantal biraz sadece guvenlik var bunda bence ezsql kullan
writing zülküf küçüközer writing 14th February 2010
Biraz da tercih meselesi. Büyük projelerde daha işe yarayabilir.